תוכן עניינים

שלילת רישיון נהיגה

הענישה בנוגע לשלילת רישיון נהיגה

כאשר אדם לא הוציא רישיון נהיגה מעולם והוא נתפס על נהיגה ללא רישיון, הוא חשוף לעונש מאסר של עד שנתיים. נהיגה בעת שלילת רישיון נהיגה במקרים שתוארו לעיל, דינה מאסר של עד שלוש שנים.

אולם, חשוב להבין כי זהו רף הענישה החמור ביותר וכאשר הנהג מיוצג כהלכה, על ידי עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי, לא יוטל על הנהג מאסר בפועל, אלא עונשים קלים יותר כגון קנס כספי, מאסר על תנאי או שלילת רישיון נהיגה לתקופה מסוימת.

עורך דין ניר שלום, המתמחה בדיני תעבורה, ייצג נהגים רבים בעבירות אלו ובזכות ניסיונו המקצועי הרב, הסתיימו תיקים רבים בזיכוי ובמקרים של הרשעה, בעונשים קלים.

ידוע לכולנו כי נהיגה ברכב דורשת רישיון נהיגה ורישיון רכב בתוקף. מתי נשלל מנהג רישיון הנהיגה שלו? מה קורה כאשר אדם נוהג ללא רישיון? ומה בדבר נהיגה ללא טסט? על שאלות חשובות אלו, נענה במאמר שלפניכם.

נהיגה ללא רישיון

ישנם למעשה שני מצבים בהם אדם נוהג ללא רישיון נהיגה. המצב הראשון הוא כאשר אדם לא הוציא מעולם רישיון נהיגה מכל סוג שהוא.

והמצב השני הינו בעל רישיון נהיגה אך לא עבור הרכב הספציפי בו הוא נוהג (למשל כאשר לפלוני יש רישיון רכב פרטי והוא נוהג על משאית).

המצב השני הוא כאשר נפסל רישיונו של הנהג. מתי ניתן לשלול מנהג את רישיון הנהיגה שלו? סמכות זו נתונה לשלושה גורמים:

  • בית המשפט: שלילת רישיון נהיגה על ידי בית המשפט הנה במסגרת הרשעה בגין עבירות תעבורה שונות, או במסגרת עסקת טיעון עם רשויות התביעה.
  • קצין משטרה: בסמכותו של קצין משטרה לשלול את רישיונו של נהג, לתקופה של 30 יום.
  • משרד הרישוי: אם נהג צבר 36 נקודות בשל עבירות תנועה שביצע, רישיונו ישלל למשך 3 חודשים. אם צבר מספר נקודות זה פעמיים במשך תקופה של 6 שנים, רישיונו ישלל לתקופה של 9 חודשים.

נהיגה ללא טסט

נהג אשר נתפס נוהג כאשר רישיון הרכב שלו פקע , יקבל קנס כספי על סך של 250 ש"ח. זאת כאשר חלפו עד 6 חודשים מיום פקיעתו של הרישיון. 
 
כאשר מועד פקיעת הרישיון הינו מעל 6 חודשים, יקבל הנהג הזמנה לדין. ייצוג משפטי של עורך דין דיני תעבורה הוא חשוב ביותר במצב שכזה על מנת שבית המשפט יקבל את תמונת המצב המלאה והמדויקת, הן מבחינה עובדתית והן מבחינה משפטית.
 
עורך הדין המייצג ידגיש את הנסיבות המקלות הרלוונטיות למקרה ויעשה את המיטב כי העונש שיוטל על הנהג יהיה הקל ביותר. ניר שלום הוא עורך דין לתעבורה ומאחוריו שנות ניסיון רבות ורקורד עשיר של הצלחה.
 
עורך דין ניר שלום בוחן כל מקרה המגיע לטיפולו באופן יסודי ופועל במרץ ובמסירות לפתרון המשפטי הטוב ביותר עבור הלקוח.

מתי מתחילה פסילת הרישיון?

כאשר מדובר על שלילת רישיון נהיגה, הוא כאמור יכול להתבצע על ידי שלושה גורמים: משרד הרישוי, קצין משטרה או בית המשפט. לכל אחד משלושת הפסילות המדוברות יש הליך אשר בגינו מתחיל מניין ימי הספירה אשר נקבעו לנהג לצורך שלילת הרישיון שלו.

אם הרישיון שלך נשלל על ידי בית המשפט, עליך להפקיד את רישיון הנהיגה שלך במזכירות בית המשפט. לאחר שתפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות תקבל טופס אשר מהווה אסמכתא לתאריך שבו הפקדת את הרישיון. תאריך זה מהווה את היום הראשון שבו מתחילים למנות את מניין ימי שלילת הרישיון שלך.

אם מדובר על פסילת רישיון על ידי משרד הרישוי, יש צורך להגיע באופן פיזי לפקידת הרישוי ולהפקיד את רישיון הנהיגה. החל מיום זה יתחילו להיספר מניין הימים שבהם הרישיון שלכם עתיד להישלל בהתאם למה שנקבע.

אם מדובר על פסילה של קצין משטרה, הרי שמניין ימי הפסילה יתחיל מהרגע שבו קצין המשטרה החליט על הפסילה ונטל הוא עצמו את רישיון הנהיגה שלך.

במידה ולא הצגת רישיון נהיגה לקצין המשטרה, תידרש להגיע ליחידה שבה מצוי הקצין, להפקיד בידו את רישיון הנהיגה ורק לאחר מכן יתחילו להימנות הימים שבהם שלילת הרישיון שלך אמורה להיות בתוקף.

ניתן לסכם ולומר שזמן הפסילה של הנהג בשלושת סוגי הפסילות מתחיל מהאקט הפיזי של מסירת רישיון הנהיגה שלו לגורמים הרלוונטיים.

כיצד תקבל את רישיון הנהיגה שלך לאחר הפסילה?

לאחר שסיימת את ימי שלילת רישיון נהיגה שלך, על מנת לקבל אותו מחדש ישנו הליך מוסדר. כאשר מדובר בשלילת רישיון נהיגה דרך בית המשפט או בפסילת משרד הרישוי הגוף אשר מחזיר את רישיון הנהיגה הוא משרד הרישוי.

במידה ומדובר בפסילה של קצין משטרה, קצין המשטרה הוא זה שיחזיר לך את הרישיון בין אם באופן פיזי על ידי הגעה למקום ובין אם בדואר רשום.

חשוב לזכור שלא פעם רישיון הנהיגה לא יימסר לך בתום תקופת השלילה במידה ונקבע כי אינך זכאי לקבל אותו עד שתעבור מבחן עיוני וטסט מחדש.

כמו כן, במידה והוחלט כי עליך לגשת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים בכדי להיבדק כתנאי להשבת הרישיון בתום תקופת השלילה, לא תקבל את הרישיון עד שתתקבל המסקנה מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים בדבר כשירותך לנהוג ובהתאם אליה, ההחלטה של משרד הרישוי בדבר החזרת רישיון הנהיגה שלך.

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול להודיע על שלילת רישיון נהיגה מסיבה נפשית רק כאשר יש איזשהי סכנה לתפקודו של הנהג בזמן הנהיגה. נהג שירצה\רוצה להחזיר את הרישיון נהיגה שלו יצטרך לעבור בחינות ובדיקות במכון הרפואי וישלח לבדיקות מסויימות לקבלת חוות דעת מקצועית.
כן, בחלק מהמקרים משרד הרישוי טועה בחישוב של הנקודות ובמקרים מסויימים אפשר לפעול באמצעות בית המשפט לביטול נקודות אך חשוב לפנות אל ייעוץ משפטי מיד כאשר מקבלים את ההודעה ממשרד הרישוי. 

בבית המשפט לתעבורה מתנהל הליך פלילי שככל הנראה לאחר ההרשעה יוטלו עונשים כבדים כגון: שלילת רישיון נהיגה, עבודות לקהילה ואף מאסר בפועל. רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין אשר מתמחה בתחום התעבורה

נכון לשנת 2020  אפשר להגיש בקשה ולבטל את פסק הדין שניתן בהעדר, יש כללים שנקבעו לכך בחוק, בפסיקה ובמצבים רבים אפשר לסייע ולביטול פסק הדין, לי יש ניסיון רב ומוצלח על פני מתחרים.
לא! חשוב להבין שלמרות שמדובר בעניין טכני שנמשך דקות בודדות, הצגה נכונה של טענות וביסוסים יכולים לצמצם את הסיכוי לפסילת רישיון.
לפני שאתם הולכים לפגישה עם קצין במשטרה, יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה לגבי העבירה.
פקודת התעבורה מרכזת רשימה של עבירות שלקצין משטרה יש את הסמכות לשלול רישיון נהיגה של נהג למשך 30 יום, 60 יום ואף 90 יום. מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה טרם הגעה לשימוע.
נקלעת לבעייה תעבורתית? מעוניינים לשלול לך את הרשיון? לשלילת רשיון יש השפעה עצומה על איכות החיים! השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי. אל תתמהמה!  
 

מייל: [email protected]

טלפון: 077-9976882

צור קשר

מאמרים אחרונים

שלילת רישיון לנהג חדש

שלילת רישיון לנהג חדש

שלילת רישיון לנהג חדש – הלכה למעשה כל נהג חדש וטרי נדרש להקפיד הקפדה יתרה על חוקי התעבורה, ולהימנע שבעתיים מביצוע עבירות תנועה, ובמיוחד עבירות

קרא עוד »
דילוג לתוכן