תוכן עניינים

עורך דין תאונות דרכים

צריך עורך דין תאונות דרכים? זומנת לחקירה במשטרה? אתה זקוק לייצוג משפטי של עורך דין תעבורה אשר ילווה אותך בהליך המשפטי. תאונת דרכים עם נפגעים עלולה להסתיים בכתב אישום ועל כן ישנה חשיבות לליווי משפטי מלא אשר יגן באופן המיטבי על הנהג ויביא לתוצאה האופטימאלית.  

נסיבות העבירה

כאשר התרחשה תאונת דרכים אשר גרמה לנפגעים, הנהג האשם בתאונה חשוף לכתב אישום, בהתאם לנסיבות העבירה וסוג הפגיעה. לעניין זה מבחינים בין שלוש סוגי פגיעות: חבלה רגילה, חבלה של ממש ותאונה קטלנית, אשר גרמה למותו של הנפגע.

חבלה של ממש הוגדרה בפסיקה והנה קרע או שבר. במקרה כזה, מחייב החוק שלילת רישיון נהיגה של הנהג למשך 3 חודשים לפחות, ללא קשר לשאלה באיזו עבירה הורשע הוא. חבלה קלה מוגדרת על דרך השלילה והיא כל פגיעה שאינה חבלה של ממש.

ההבחנה הזו חשובה מאוד עבור הנהג משום שבמקרה של חבלה רגילה, עונש הפסילה המוזכר לעיל, יחול רק כאשר הורשע הנהג בעבירות ספציפיות כגון אי ציות לתמרור עצור או רמזור אדום וכו'.

ייצוג משפטי של עורך דין תאונות דרכים מקצועי ומנוסה יכול במקרים רבים להביא לשינוי הגדרת החבלה על ידי רשויות התביעה מחבלה של ממש לחבלה קלה ולהביא להפחתה משמעותית בעונשו של הנהג.

תאונות דרכים

במקרה בו תאונת דרכים גרמה למותו של אדם, זוהי תאונת דרכים קטלנית והנהג האחראי לתאונה, חשוף לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות ואף אישום בגין הריגה. הקביעה באיזו עבירה יואשם תלויה ביסוד הנפשי המיוחס לנהג: חוסר תשומת לב מול פזיזות וקלות דעת, כאשר להגדרה זו חשיבות רבה מאוד לקביעת חומרת הענישה.

הרשעה של גרימת מוות ברשלנות משמעותה עונש מאסר של בין 6 חודשים ועד 3 שנים, בעוד שהענישה המקסימאלית בגין עבירת ההריגה הינו 20 שנות מאסר. לאור העונשים המפורטים לעיל, חשוב להבין כי ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין תאונות דרכים בעל ניסיון עשיר בניהול הליכים מסוג זה, יכול להביא להמרת עונשי מאסר בפועל לעבודות שירות ולא פעם, כתב אישום בגין הריגה, יומר לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, בזכות טיעונים רלוונטיים שהציג הסנגור של הנהג.

עורך דין תאונות דרכים – מומחה לתעבורה

אדם נפצע או נהרג כתוצאה ממעורבותך בתאונת דרכים? מואשם בסעיף נהיגה בקלות ראש? עורך דין ניר שלום, עומד לרשותך במתן ייעוץ וייצוג משפטי ויעשה את המיטב למענך. עורך דין תאונות דרכים, ניר שלום בעל ניסיון מקצועי רב שנים, בקיאות ענפה בחוק ובפסיקה, בעל תואר של חוקר ומשחזר תאונות דרכים ובעל הכרות מעמיקה עם נבכי המערכת המשפטית.

ברבים מן התיקים בהם טיפל, הביא עורך דין תאונות דרכים, ניר שלום לזיכוי נהגים מכתבי האישום ולהמרת כתבי אישום לעבירות קלות יותר. משמעות הדבר היא הפחתה ניכרת בעונש שהוטל על הנהג: עבודות שירות על פני עונש מאסר בפועל, עונשי מאסר מופחתים בעבירות חמורות וכיו"ב.

עוד יצוין כי בשל הידע המשפטי הרב שלו, יושרו וניסיונו המקצועי, עורך דין תאונות דרכים ניר שלום יושב בוועדה בכנסת הדנה בהצעת החוק תיקון 112 לפקודת התעבורה- שמקצתה העלאת עונש הפסילה מ-3  חודשים ל- 6 חודשים בתאונות דרכים עם חבלה של ממש.

כן, במקרים כאלה ניתן לתבוע את קרנית, קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. בדרך כלל לאחר שקרנית משלמת לנפגע היא לרוב מגישה תביעה נגד נהג הרכב הלא מבוטח בקשר לכספים ששולם לנפגע.

במקרים כאלה אפשר וניתן לתבוע את קרנית אך רצוי מאוד לא להתמהמה בפני קרנית ואף לדווח למשטרה על התאונה בסמוך להתרחשות. במצבים של המתנה מצד הנפגע קרנית יכולה לעשות חיים קשים בתשלום הפיצוי.

במקרה כזה אי אפשר לתבוע את קרנית. אבל ניתן לשקול להגיש תביעת נזיקין רגילה, לדוגמא: אם לנהג הרכב יש חלק עיקרי בתאונה( לא שמר מרחק, לא ציית לתמרור, סטה מנתיב הנסיעה או נכנס לצומת באור אדום וכ'ו. ) או אם היה כשר בתחזוקת הכביש (למשל: ביוב פתוח ללא סימני אזהרה) ניתן להגיש תביעה נגד נהג הרכב או נגד גורם האחראי(לרוב – עירייה) על תחזוקת הדרך.

לא, מכיוון שהתביעה בקשר לנזק הגוף מוגשת על-פי חוף הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ופגיעה של נזק ברכב מוגשת בתביעה נזיקית נגד המבטחת בביטוף מקיף או נגד הרכב שהיה מעורב או הגורם האחראי על תחזוקת הכביש(במקרה של מפגע בכביש) לכל אחד יש סדר דין שונה ואין אפשרות לחבר אותן יחד באותו כתב תביעה.

במקרה כזה, ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון או נגד מבטח הרכב בחובה. לכל מסלול תביעה יש את היתרונות והחסרונות שלו ואף רצוי להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים!

תקופת ההתיישנות במקרה של תביעות נזק גוף בנושא תאונות דרכים הן עד 7 שנים ממועד התאונה. גם לכלל זה יש חריגים.

כן, 3דברים עיקריים:

1. התשלומים שישולמו הם על ידי המוסד לביטוח לאומי במסגרת ענף נפגעי עבודה והם ינוכו(לא תמיד) מסכום הפיצוי בתביעה מול מבטחת הרכב.

2. קביעת נכות על ידי הועדת הרפואית בענף נפגעי עבודה תחייב לטוב או לרע גם תביעה מול מבטחת הרכב.

3. מהרגע שנקבעה הנכות על ידי הועדה הרפואית בתחום מסויים וטוענים אחרת, אין אפשרות לבקש מינוי של מומחה רפואי מטעם בית המשפט ויש לחזור אל ביטוח לאומי. לדוגמא: אם ביטוח לאומי קבע שלנפגע מגיע נכות אורטופדית ובמהלך הזמן התחילה החמרה במצבו הנפשי(להוציא מקרים מיוחדים) לא ניתן לבקש מינוי מומחה מטעם בית המשפט ויש לפנות אל ביטוח לאומי בתביעה להחמרה ובקשה לעמוד לבדיקה חוזרת של וועדה רפואית שיושב בה פסיכיאטר.

 

בשונה מתביעות נזק גוף אחרות, מקרה של תביעה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הנפגע לא צריך לצרף חוות דעת רפואית. במקום זאת, יכול הנפגע לפנות אל בית המשפט ולבקש שימנו לו מומחים בהתאם לתחומי הפגיעה.

לדוגמא: במקרה של פגיעה אורטופדית, ימונה אורטופד וכ'ו.

נקלעת לבעייה תעבורתית? היית מעורב בתאונת דרכים? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא תשלום, אל תתמהמה!  – עורך דין תאונות דרכים ניר שלום.  

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

צור קשר

מאמרים אחרונים

המתה בקלות דעת

המתה בקלות דעת

המתה בקלות דעת היא חוק חדש שהועבר בשנת 2019, במסגרת רפורמה בעבירות המתה. מהות החוק היא לספק מבחינה משפטית מרחב תמרון גדול יותר, כך ששופטים

קרא עוד »
דילוג לתוכן