נהיגה בשכרות

תוכן עניינים
נהיגה בשכרות

נתפסת על נהיגה בשכרות? עשיתם בדיקת ינשוף (ע"י בדיקת נשיפה) ויצא בדיקה לא תקינה? אל חשש, יש מה לעשות! ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, ובפרט בדיני נהיגה בשכרות, יכול להביא במקרים רבים לביטולו של האישום או לענישה קלה בגין העבירה.

נהיגה בשכרות – כמה מותר לשתות ולנהוג?

בישראל, העבירה נאכפת באמצעות בדיקת ינשוף או בדיקת דם. נהג אשר נמצאה בגופו כמות של 290 מיקרוגרם ומעלה של אלכוהול בליטר של אוויר נשוף, או מי שנמצאה בדמו רמת אלכוהול של מעל 50 מיליגרם ל100 מיליליטר דם, ייחשב על פי חוק כמי שנהג בשכרות.

לעניין זה נדגיש, כי כאשר מדובר על נהג חדש, אשר טרם מלאו לו 24 שנים, רמת האלכוהול המותרת נמוכה יותר באופן משמעותי.

אם נמצא הנהג כאשר בגופו 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף ובדמו מעל 10 מיליגרם ל100 מיליליטר דם, הוא הינו בעיני החוק נהיגה בשכרות. משמעות הדבר היא כי נהגים צעירים השותים ולו כמות מזערית של אלכוהול טרם העלייה להגה, חשופים לאישום של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

נהיגה בשכרות – עונש

על פי החוק היבש, הענישה הינה פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים לפחות וכאשר הייתה הרשעה בעבירה זו בשנה שקדמה, הענישה עומדת על פסילה לארבע שנים.

אולם, הלכה למעשה, כאשר הנהג מיוצג על ידי עורך דין תעבורה ומנוסה, המומחה בתעבורה, עונש נהיגה בשכרות יכולה להסתכם בתוצאה אחרת לגמרי.

כך למשל, מקרה של הרשעה, יכול בית המשפט יכול להורות לנהג על תשלום של קנס כספי או לקבוע שלילת רישיון נהיגה לחודשים ספורים בלבד, הכל בהתאם לנסיבות המקרה.

 

הוגש נגדך כתב אישום? יש מה לעשות!

עורך דין ניר שלום הוא מבכירי עורכי הדין בארץ בתחום התעבורה, אשר ייצג לקוחות רבים באישום של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לעורך הדין ניסיון רב שנים והכרות מעמיקה עם כל הגורמים הרלוונטיים והוא בקיא היטב בכל הפסיקה העדכנית בתחום.

ברבים מן התיקים בהם טיפל, הצליח עורך דין ניר שלום לאתר פגמים בבדיקת השכרות ולהביא את רשות התביעה לסגת מכתב האישום.

בתיקים אחרים, הצליח עורך דין ניר שלום להביא לזיכוי הלקוח בבית המשפט וכאשר הדבר אינו מתאפשר בנסיבות המקרה, פועל הוא לגיבוש סדר טיעון מקל עם התביעה, כך שהנזק ללקוח מן העבירה הוא המזערי ביותר'.

העונש על נהיגה בשכרות הוא פסילה מנהלית של 30 יום ואם הנהג הוא גם בעל הרכב ברוב המקרים קצין המשטרה ישבית את הרכב גם ל30 ימים, לאחר המשפט אם תורשע העונש הצפוי בחוק הוא שלילת רישיון נהיגה בפועל לשנתיים לפחות! חשוב לדעת: אם רישיון נהיגה נשלל מעל 365יום, תהיה חייב במבחני רישוי מחדש ואף אולי תוזמן לבדיקות אצל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

כידוע, אלכוהול משפיע באופן אינדיבידואלי על כל אחד ואחד ולכן גם הכמות הכמות משתנה בהתאם מאדם לאדם. זאת אומרת: בן אדם ששוקל 90 קילו יכול לשתות 3 כוסות של משקה אלכוהול לעומת בן אדם ששוקל 50 קילו יכול לשתות כוס אחת של משקה אלכוהולי. אפשר להגיד שהכמות הסבירה היא לא יותר מכוס יין אחת או שליש בירה, על פי החוק לנהג צעיר(עד גיל 24) מותר לשתות עד 50 מיליגרם ואילו לנהג מעל גיל 24 מותר לשתות עד 290 מיליגרם.

תשובה זו אינדיבידואלית מאדם לאדם וגם משתנה לפי הכמות ששתיתם, על פי המחקרים חלה ירידה של 10 עד 30 מיליגרם בשעה בשיעור האלכוהול בדם. כך שיוצא שגם אם שתיתם רק כוס יין אחת, מומלץ להמתין לפחות שעה לפני הנהיגה. חשוב מאוד לזכור שרף האלכוהול המקסימלי בגופנו יהיה בטווח של שעה עד שעתיים מהרגע שהתחלנו לשתית ועד סיום הספיגה.

כן, חד משמעית כן! שוטר יכול לבדוק מכל נהג לבצע בדיקת ינשוף אף אם אינו מריח אלכוהול. שוטר גם יכול לבקש ממלווה של נהג חדש לבצע בדיקת ינשוף. הנהג והמלווה לא יהיו רשאים לסרב.

על השוטר להקפיד שהנהג הנבדק לא אכל/שתה/הקיא במשך 15 דקות וגם לא עישן במשך 5-10 דקות. הסיבה לכך היא כי: הוראות היצרן, במטרה לבטל את האפשרות שיש אדי אלכוהול או כל חומר אחר שיכול לשבש את תוצאות הבדיקה.
בנוסף לכך, השוטר חייב לערוך "בדיקת מאפיינים" שכוללת: הבאת אצבע לאף(פעם יד ימין ופעם יד שמאל לפי פקודות השוטר), הליכה בקו ישר ועוד. בדיקה זו נועדה לבחון מהי ההשפעה של האלכוהול על הנהג. לבדיקה זו יש משמעות בהרשעת הנאשם וחומרת העונש.

במקרה כזה, אתה יכול להיאשם בסירוב לבדיקה. אתה יכול להציע להיבדק בבדיקת דם וחובה על השוטרים לאפשר לך זאת. הואשמת בעבירת סירוב? בית המשפט ישקול את טענתך, אם היית כנה או ניסית להתמחק. חשוב מאוד לציין זאת לשוטרים ולוודא שהם רושמים את זה בדוחות שאתה חולה אסטמה ומבקש לבצע בדיקת דם.

אישור כיול לא חייב להיות מוצג בפני הנבדק, אבל חייב להיות מוצג בשלב ההוכחות בבית המשפט. לפי ההנחיות של המשטרה על השוטרים לכייל את המכשיר אחת ל24 שעות וכיול מלא אחת לחצי שנה, באוויר הפתוח ללא קרבה לאלכוהול. היום קיימות השגות כבדות משקל בעניין הכיול והעניין נבדק בביהמ"ש.

החוק לא מבחין בין הכמות האלכוהול ששתית לעניין העונש. אך ישנם שופטים רבים שמקלים בעונש של הנהג לפי כמות האלכוהול שנמצאה בגופו. כל מקרה לגופו בהתאם לנסיבות הנהג, בית המשפט והשופט.

לא, לרוב הנבדקים עוברים "בהצלחה" את בדיקת המאפיינים וכאשר נבדקים במכשיר הינשוף מתגלים כשיכורים. שכרות על פי החוק אינה שכרות כפי שהציבור רואה שיכור אלא לפי כמות האלכוהול בגוף האדם.

פה קבור הכלב. המחוקק לא קובע כמה אפשר לשתות אלא קובע מי נהג שיכור. אתה יכול "לנחש" האם אתה מוגדר כשיכור או לא. טיפ ממני? לגמת שלוק מאלכוהול? גם אם זאת לגימה קטנה, אל תעלה על ההגה.

במקרים נדירים בית המשפט מפעיל שיקול דעת להגביל את הפסילה בתנאים מסויימים, בית המשפט קובע כאן את התנאים. בדרך כלל כאשר מדובר בנסיבות רפואיות של אחד ההורים או בני המשפחה והם תלויים בנהג ולא רק הנהג "נענש" אז בית המשפט מתחשב ולפעמים מאפשר בתנאים מגבילים לנהג להסיע.

נכון לשנת 2020, המכשיר נחשב לחוקי. השאלה העומדת היא אופן השימוש תוצאותיו ואמינותו. המשטרה ממשיכה ותמשיך להשתמש במכשיר הינשוף ולהגיש כתבי אישום בהסתמך עליו. נצטרך לחכות ולראות איך בתי המשפטי יאמצו את פסק הדין של בית-המשפט לתעבורה בירושלים. בית המשפט העלין החליט כי מכשיר הינשוף חוקי אך יחד עם זאת הנחה את המוחקק להתקין תקנות ולפרט בהן לגבי כמות האלכוהול המותרת והגדרת המשקה המכשר.

לא, בהרכב של שלושה שופטים בביהמ"ש לתעבורה בירושלים אמר את דברו בצורה חד משמעת לגבי אמינות המכשיר.

ייצוג על ידי עורך דין נהיגה בשכרות

נקלעת לבעייה תעבורתית? נתפסת על נהיגה בשכרות? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: [email protected]

צור קשר

מאמרים אחרונים

המתה בקלות דעת
המתה בקלות דעת

המתה בקלות דעת היא חוק חדש שהועבר בשנת 2019, במסגרת רפורמה בעבירות המתה. מהות החוק היא לספק מבחינה משפטית מרחב תמרון גדול יותר, כך ששופטים

קרא עוד »
דילוג לתוכן